Šátkování

biomamma.cz

Šátkování

Šátek Na nošení Miminka


Jedinečný způsob, jak přenášet vaše miminko, který znaly již naše babičky

Noste svoje miminko, bude spokojenější a také vám se to bude líbit

Doba se mění, věci, které jsme zapomněli, znovu objevujeme: Tak by se dal charakterizovat běh času. Je pryč doba, kdy maminky odkládaly svoje děti v nejútlejším věku do jeslí, protože to tak "muselo být". Moc dobře si uvědomujeme, jak důležité jsou první dny, týdny a roky života našich dětí. Jak moc potřebují naši péči, lásku a blízkost. Vzájemná blízkost je příjemná jak nám, tak našemu miminku, a tak je nosíme často a velmi rádi.
Ze začátku to může být úžasné, ale také zjistíte, že potřebujete mít volné ruce. No a jak to potom vyřešit? Jsou dvě možnosti, buď dítě odložit anebo jej nosit připevněné k tělu. Jak to ale udělat?
Nabízí se řešení, které znali již naši předkové.


Výhody nošení dětí v šátku

 • miminka se mohou nosit hned od narození
 • při nošení novorozence si jsou maminka i miminko blízcí jako v těhotenství
 • miminko slyší tlukot srdíčka maminky, které pro něj znamená pocit bezpečí a klidu, na které bylo zvyklé u maminky v bříšku, není stresováno okolním prostředím
 • bezprostřední styk maminky a miminka při nošení napomáhá jejich vzájemnému porozumění, maminka lépe dokáže pochopit přání a potřeby miminka
 • nošení v šátku velmi prospívá dětem nedonošeným a handicapovaným
 • při správném nošení v šátku je miminko v anatomicky správné a přirozené poloze, což podporuje jeho zdravý vývoj (napomáhá i při špatném usazení a vývoji kyčelních kloubů)
 • nošené děti daleko lépe prospívají jak po fyzické, tak psychické stránce
 • nošení dětí má mnoho způsobů, záleží na věku dítěte, vaší fyzické kondici a na situaci, ve které se nacházíte
 • při nošení v šátku je dítě, na rozdíl od klokánky nebo babyvaku, pro maminku velmi lehké, protože váha i těžiště dítěte jsou blízko těla, správně se rozloží na obě ramena a celá záda. Nedochází k jednostrannému zatěžování nosiče
 • při nošení miminka v šátku máte volné ruce
 • při nošení dětí nejste omezeni jeho věkem, je jen důležité použít správný způsob úvazu vzhledem k věku nošeného dítěte
 • s miminkem v šátku se lehce dostanete i do míst, kam byste se s kočárkem nedostali. Výlet do lesa, na koupaliště, nebo cesta MHD již není problém, ale zábava
 • šátek je velmi skladný a dá se kromě nošení dětí použít i na mnoho dalších způsobů (jako podložka při přebalování, pokrývka, zástěna proti slunci, houpací síť atd.)
 • pro svoji praktičnost používají šátek na nošení miminka i tělesně postižené maminky


Tento tradiční a osvědčený způsob přirozené péče o dítě se vrací i k nám, protože nošení dítěte v šátku má spoustu výhod i v dnešní moderní době. Nošení dětí v šátku dnes již není zvláštností, ale běžnou denní praxí.

 

Jak to ale udělat, aby hned nebolela záda a nebo aby měl člověk dokonce volné ruce? Řešení je jednoduché - Šátek Na nošení Miminka. I naše prababičky to znaly. Když bylo potřeba dítě donést na pole uvázaly si jej na záda do šátku, do ruky vzaly nářadí a šlo se. Mnoho národů to dělá tak ještě dnes(např. v Asii, Africe nebo Jižní Americe) Nošení dětí v šátcích na těle je staré jak lidstvo samo. Vždyť tak je dítě co nejblíže matce, cítí tep jejího srdce, teplo jejího těla. Je to nejvíce podobné tomu, jak se cítilo celých 9 měsíců v těle maminky. Každý ví, že nikde jinde než v náruči maminky se děťátko tak rychle neuklidní.Jedině tam se cítí naprosto v bezpečí. Bylo zjištěno, že nošení dětem prospívá jak fyzicky tak psychicky. Nošením si děti cvičí rovnovážný systém a pomáhá při špatném usazení a vývoji kyčelních kloubů. Jejich mozek dostává více podnětů než mozek dítěte ležícího v kočárku a může se tak lépe rozvíjet. Nošení v šátku velmi prospívá dětem přečasně narozeným či dětem handicapovaným.


Výrobce látek je přední česká firma s dlouholetou tradicí textilní výroby.


Barevné škály šátků se dosahuje kombinací vazby tkaniny a použitím barvených osnovních a útkových nití (nejsou to potiskované tkaniny). Tato technika sice v jistém smyslu omezuje kombinaci různých barev, ale na druhou stranu zaručuje vysokou stálobarevnost šátků. K barvení se používají velmi kvalitní barvy neobsahující žádné nebezpečné látky (např. halogeny, azobarviva, težké kovy,...).
Tkaniny jsou tkány na špičkových stavech SULZER RÜTI, které zaručují velmi jemné zacházení s použitým materiálem a vysokou kvalitu vyráběných látek.

Standardně šátky jsou vyráběné obdélníkové, v délkách 4,5 m a 5 m. Na požádání lze vyrobit zkosené konce šátku, případně upravit délku dle vašich požadavků.

Výrobce látek je držitelem sytému jakosti podle norem ISO 9001:2001 a jeho výrobky splňují normy
ŐKO TEX STANDART 100


Zde je ukázka několika možných úvazů:

Kolíbka1
Kolíbka2
Kolíbka3
Šátek vzor Bílá káva
Kříž s kapsou
Kříž
Vázání na bok
Tibetský batoh
Kolíbka v kříží, vhodné od narození
Kolíbka v kříži
Batoh
Batoh

 

Doporučené délky šátků

Na základě našich zkušeností vám pro vaši informaci nabízíme tabulku s přehledem délek šátků potřebných na různé úvazy v závislosti na Vaší konfekční velikosti.

Konfekční velikost dámská Kolébka, Nošení na boku Klokan, Batoh Vázání křížem Kříž s kapsou
Do 36 2,5m 3,5m 4m 4m
36 - 40 3m 4m 4,5m 4,5m
Nad 42 3m 4m 4,8m 5m

Je nutné si uvědomit, že jak miminko poroste, tak budeme používat složitější úvazy. Například na úvaz "Kříž" je potřeba o mnoho delší šátek, než jaký stačí na "Kolíbku". Z vlastní zkušenosti víme, že jak dítě začíná vnímat, a stává se zvídavé, přestává se mu velice brzo v "Kolíbce" líbit, protože nevidí okolo sebe jako z "Kapsy" nebo "Kříže". Přemýšlejte také o tom kdo všechno bude dítě nosit. Urostlému tatínkovi stěží bude stačit čtyřmetrový šátek, i když drobné mamince bude akorát. Je lepší kus šátku, který zbývá, založit či omotat kolem těla, než mít problémy s uvázáním. V případě, že si nejste jisti jakou délku zvolit, kontaktujte nás. Rádi Vám poradíme.


Časté dotazy

Jaký tvar má mít šátek?
Tvary šátků mohou být různé, nejčastěji se používají obdélníkové nebo se zkosenými rohy. Šátky se zkosenými rohy jsou vhodné při použití silného materiálu, kdy se lépe vážou. Pokud je šátek ze středně silné látky, stačí tvar obdélníkový. Délka šátku záleží na typu úvazu a na Vaší velikosti.
Z jakého materiálu má být šátek?
Šátky by měly být z přírodního materiálu, bavlna nebo bavlna-len. Tyto materiály zaručují výborné užitné vlastnosti šátku, vzdušnost, savost a snadno se udržují.
Jak silná má být látka na šátek?
Šátek by měl být vyroben ze středně silné látky. Příliš slabé plátno se velmi lehce shrne a zařezává se miminkům do nožiček. Naopak příliš silná látka může v létě neúměrně hřát a špatně se váže.
Jakou nosnost mají šátky Šanami? Jak dlouho se dá dítě nosit?
Nosnost šátku je min. 20 kg, máme však vyzkoušeno, že unesou i 80 kg. Dá se říci, že nošení dětí není omezeno věkem. Spíše je to otázka, jak se dítě nechá, a co unesou rodiče. Známe případy, kdy rodiče nosí svoje děti ještě ve 3 letech. Vše záleží na kondici a použití správného úvazu.
Jsou šátky pružné?
Ano, látky ze kterých jsou šátky vyráběné, mají potřebnou "šikmou pružnost", která je důležitá pro lepší a snadnějí uvázání dítěte.


 

Nošení dětí: ani móda, ani rozmazlování
Nenoste dítě, bude rozmazlené. To je jedna z pověr, která provází výchovu dětí. Myslí se tím nošení v šátcích či dalších nosítkách, které je v Česku stále populárnější. Zatímco zejména starší lidé tomuto trendu nejsou moc nakloněni, psychologové to vidí jinak.
"Tělesný kontakt je to nejlepší, co může matka svému dítěti nabídnout. Nošení na těle prohlubuje jejich vztah, dítě je spokojenější a lépe prospívá," vysvětluje psycholožka Lenka Čadová.
V minulém století se spolu s kolektivní výchovou propagovala i co největší samostatnost dítěte. Matky slýchaly, že mají nechat své dítě vyplakat a v žádném případě nepodléhat jeho rozmarům.
Jenže novorozenec se svým pláčem jen dožaduje toho, co ho v děloze obklopovalo. Tedy tepla, pevného objetí, tlukotu matčina srdce a houpavých pohybů při chůzi. Právě to mu nošení poskytne.
Vždyť ho udusíte¨
Lidé na ulici nebo starší příbuzní, někdy i sami rodiče, se obávají, že mohou miminko v šátku nebo babyvaku udusit. S tím nesouhlasí instruktorka plavání kojenců Milena Jeřábková, která sama své děti nosila.
"Rodiče, kteří jsou zvyklí mít dítě blízko u sebe, dokážou brzy rozpoznat jeho potřeby a nálady. Je ale pravda, že miminka v poloze skrčence hlasitě chrápou a chroptí."
Proč je tak důležité se s miminkem mazlit a chovat je? Psycholožka Čadová vysvětluje: "Dotyk je základním smyslovým podrážděním, bez ostatních smyslů se můžeme obejít."
"Nedostatkem těchto podnětů trpí nejstarší struktury mozku, bez dotyku se dítě nemůže vyvíjet. Dalo by se říci, že bez dotyku bychom zemřeli," říká.
Rodiče, kteří se rozhodli své děti nosit, budou muset někdy odolávat nepříjemným poznámkám, neměli by se však jimi zneklidňovat. Oni jsou největšími odborníky na své dítě, a to jim možná jednou poděkuje za věnovanou péči a získané sebevědomí.
.Je šátek ideálním nosítkem?
Podobně jako technický pokrok minulého století málem odnaučil ženy kojit, vytlačily kočárky nošení dětí v šátku. Přitom je to přirozený prostředek, jak dát dítěti pocit lásky a ochrany.
Čím dál častěji se lze na ulici setkat s rodiči, kteří mají namísto kočárku kolem těla uvázaný šátek a v něm - potomka. Reakce okolí se pohybují mezi nadšením, zvědavostí a odsouzením.
Klokanka, nebo krosna?
Možná nejmenší pozdvižení vzbuzuje ruksak na zádech. Už generace babiček dnešních batolat nosila tímto způsobem své potomky na výlety.
"Děti by neměly být přenášeny ve svislé poloze, dokud nelezou a neumějí samy sedět. To znamená do doby kolem devátého měsíce. Předtím je jejich pobyt v krosně nebo v klokance značně zatěžující pro páteř," vysvětluje Milena Jeřábková.
Proti klokance se staví velká část lékařů i rodičů. Dítě totiž není v klokance podepřeno tak, aby mu nepadala hlavička ze strany na stranu. Z tohoto důvodu se doporučuje nosit dítě tak staré, že hlavu drží samo.
Jenže tříměsíční miminko může vážit i osm kilogramů, což není pro rodiče zrovna příjemné. Čím dříve si na nošení zvykne, tím méně mu pak vadí zvyšující se váha dítěte.
Proč bychom měli děti nosit?
Marie Mesanyová z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny jednoznačně nošení doporučuje právě kvůli upevnění kontaktu dítěte s matkou.
"Dítě díky pevnému kontaktu s matkou může vnímat její reakce na sociální okolí, cítí, jak jí bije srdce, jak lidem odpovídá. Samo potom lépe pozná, jak má reagovat," doplňuje dětská psycholožka Lenka Čadová.
Nejenže se tedy dítě i rodič cítí dobře po psychické stránce, nošení v šátku nebo babyvaku má i některé fyzické výhody. "Dochází k celkovému zlepšování svalového napětí, protože dítě musí trošku vyrovnávat změny polohy," říká Eva Dortová, lékařka novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.
Látkový domeček
Stále oblíbenějšími nosítky jsou babyvak a šátek. Babyvak je pevně ušitá kapsa, do které se dítě položí nebo posadí. Povolit nebo utáhnout se dá pomocí velké spony.
Šátek je naproti tomu pruh speciální látky dlouhý podle výšky a konstituce nosícího člověka, nejčastěji se využívá délka čtyři a půl metru.
Na rozdíl od babyvaku, kdy váha dítěte spočívá jen na jednom rameni nosiče, rozloží se při nošení v šátku zátěž rovnoměrně.
Proč však šátek stojí přes dva tisíce korun, zatímco babyvak zhruba třetinu? Tato látka musí mít takové vlastnosti, aby se šátek dobře vázal a byl příjemný jak pro dítě, tak pro rodiče. Musí být dost pružný, ale zároveň i měkký, aby se jeho okraj nezařezával. Příliš tuhá látka se obtížně uvazuje, v klouzavé dítě nedrží.
Nebezpečná výška
Mnoho maminek využívá nosítek při vaření, ale tady je na místě velká opatrnost. V poloze na zádech matky se dítě dostává do výšky, ve které leží často nebezpečné předměty - odložený nůž, těžký popelník, nebo dokonce hrnec vařící vody.
Nosí-li člověk malé dítě v dlouhém šátku, může si jeho dlouhý cíp přišlápnout nebo se může konec šátku vznítit od sporáku. Pro miminko může být také osudná srážka s rámem dveří, je tedy dobré natrénovat si nošení a manipulaci s dítětem nejdříve s velkou těžkou panenkou.
Co je pro mě a moje dítě nejlepší?
Víte, co se hodí pro malé miminko, a v čem naopak unesete dvouleté dítě na horské túře? Máte představu, kolik stojí klokanka nebo krosna?
Babyvak
• nosítko na pomezí šátku a klokanky
• je to kapsa sešitá z vrchní barevné látky, vnitřní vrstva je prodyšná, pevnost uvázání se dá regulovat utahováním nebo povolováním konce vaku přes velkou kovovou sponu
• s vakem se dá snadno manipulovat, pokud v něm dítě usne, dá se s trochou cviku položit ve vaku do postýlky a uvolnit sponu
• babyvak se dá využít i jako podložka při přebalování, dítě v něm lze diskrétně nakojit
• velkou nevýhodou je nepohodlné, jednostranné zatěžování nosícího rodiče a nutnost přidržovat dítě jednou rukou
• babyvak stojí kolem 700 korun, seženete ho na internetu, v mateřském centru nebo vám poradí zkušená porodní asistentka
• prodejce by vás měl naučit nosit dítě od narození po školku

Klokanka
• klokanka by měla mít pevnou opěrku zad, několik pásů na úpravu popruhů jak pro dítě, tak pro nosiče
• dítě v klokance by svýma nohama mělo objímat pas nebo boky matky, nožičky nesmějí viset dolů, to totiž znamená, že je pás mezi kyčli příliš úzký
• některé typy nabízejí možnost obrácené polohy, kdy se kojenec dívá dopředu; miminko se takto ale může často lekat, potřebuje uklidňující oční kontakt s rodičem, psychologové proto tuto polohu příliš nedoporučují
• pro rodiče není nošení klokanky moc příjemné, i ty nejlepší popruhy za chvíli bolestivě tlačí na trapézové svaly
• koupíte ji v prodejnách s kočárky, existuje mnoho typů v ceně od 300 do tří tisíc korun
Krosna
• záleží na typu, můžete mít lehký batoh za pár stovek, ale i promyšlené zařízení za několik tisíc; drahé krosny můžete postavit i s dítětem v terénu, dají se dokonce proměnit v jednoduché vozítko
• důležité je zpevnění zad pro dítě i rodiče, bezpečnostní vrchní pásy, stříška proti slunci a bederní pás pro nosiče
• není vhodná pro kojence, kteří neumějí aktivně sedět; seženete ji v obchodech s kočárky nebo ve sportovním obchodě
Šátek
• pruh speciálně tkané látky široký 60 až 70 centimetrů, dlouhý 2,5 až 5 metrů s rovnými nebo zkosenými konci, které se o něco lépe uvazují
• nejkratší šátky jsou vhodné pro nošení novorozeňat, nejčastěji se používají ty o délce 4,5 metru, ze kterých se dají vytvořit i složitější úvazy
• i tady je zapotřebí trochu praxe, zaškolit by vás měl prodejce nebo vám alespoň k šátku přidat návody; v mateřských centrech také bývají kurzy nošení dětí v šátcích
• na rozdíl od předchozích nosítek se v šátku dobře rozloží váha dítěte, miminko v něm má podepřenou páteř ve všech bodech
• nevýhodou je obtížnější manipulace, například nelze dítě v šátku jen tak sundat v tramvaji, navíc v létě v něm může být dítěti horko, na rozdíl třeba od krosny
• nošení v šátku i babyvaku je vhodné dokonce i pro tělesně postižené děti, jen je třeba probrat jejich používání s rehabilitačním pracovníkem, postižené děti potřebují jiné použití než děti zdravé
• šátky v délce 4,5 metru pořídíte za dva až dvaapůl tisíce korun; dají se sehnat i za 700.
Zdroj MF Dnes 17. května 2006Dětská nosítka - názor pediatra15.8.06
Při použití dětského
nosítka bychom si měli být jisti, že dítě je dostatečně vyvinuté, aby bez problému zvládlo sezení v nosítku. Pediatři jsou v tomto směru hodně opatrní a radí nespěchat. Zeptali jsme se proto na názor odborníka. Na dotazy Světa outdooru odpovídá Doc. MUDr. Jozef Hoza, CSc., přednosta Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Co si obecně myslíte o dětských nosítkách?
Dětská nosítka (sedačky, krosničky) jsou prezentovány jako pomůcky pro nošení dětí v ranném věku v situacích, kdy není vhodný jiný prostředek (náruč, kočárek, sáně apod.). Obecně si myslím, že pro krátkodobé nošení dětí je to pomůcka dobrá, pokud sedačka splňuje normy EU a pokud je nosičem dospělá osoba, poučená a fyzicky zdatná, nejlépe rodič. Používat by se měla pouze při chůzi, nikoliv při jízdě na kole, motocyklu, na lyžích, koni apod.
Od kdy je vhodné děti takto nosit? Je správné vymezení dané normou, resp. následně výrobci?
Výrobci nosítek doporučují dolní věk 6 měsíců (nebo schopnost dítěte udržet hlavičku bez opory a samostatně sedět bez držení), horní hranice je dána spíše nosností – kolem 15 kg (eventuálně. věkem 3 let). Domnívám se, že věk 6 měsíců je nízký, v této době už sice kojenec je schopen udržet hlavičku bez opory, ale v klidové pozici, a nikoliv při změnách poloh sedačky včetně rotací. Většina dětí se v 6 měsících udrží v sedě, ale opět v klidu, a i to pouze na dobu několika minut. Podle mého mínění je vhodný věk kolem 9. měsíce u dítěte, které je zdravé, vyvíjí se normálně jak motoricky, tak psychicky.

Může mít používání těchto nosítek nějaké pozitivní nebo negativní vlivy na vývoj dítěte? Na co je případně dobré dát pozor?
Pokud se sedačka používá pouze pro nejnutnější nošení dětí na krátkou dobu, nemůže mít ani negativní, ani pozitivní vliv na vývoj dítěte. Významným negativem je, že nosič na dítě nevidí, to značně omezuje možnost kontroly a komunikaci s dítětem. Bezpečnost je snížena o skutečnost, že dítě je umístěno poměrně vysoko nad zemí a pád nosiče může znamenat pro dítě ohrožení. Jsou bohužel popsány smrtelné úrazy po pádu ze sedačky nebo po pádu nosiče sedačky, kdy hrozí zejména poranění hlavy dítěte. Je popsáno také poškození velkých tepen na krku při extrémních rotacích hlavy, když se dítě např. rychle otáčí. Dítě může v sedačce usnout, může zvracet a vdechnout zvratky apod. Sedačky nejsou vhodné pro mnohahodinové výlety, i kdyby byly časté přestávky.
Je ze zdravotního hlediska vhodné dodržovat nějakou maximální dobu pobytu dítěte v nosítku?
Záleží na věku dítěte a jeho mentalitě. Dítě by nemělo v nosítku usnout. Sedačka dost omezuje dítě v pohybu, takže by nemělo prochladnout. Nemělo by při nošení jíst ani pít. Podle mého soudu by doba strávená v sedačce bez přestávky neměla přesahovat půl hodiny.
www.svetoutdooru.cz


vlozit komentar

Jméno
Email ( email neni zverejnen )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
Copyright © www.biomamma.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

eshop.allinos.cz all in one service - prodej kosmetiky kosmetika, parfémy, módní doplňky

© www.biomamma.cz